fft261_mf9703334

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Eskişehir Kent Konseyi Çevre sağlık Çalışma Grubu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir alışveriş merkezi önünde basın açıklaması yaparak geri dönümün önemini vurgularken, Tepebaşı Belediyesi şov grubu da mini bir dinleti gerçekleştirdi.
Ambalaj atıklarının geri dönüşümünün geleceğe ve ekonomiye yatırımının, doğal kaynakların korunması, atık miktarının azalması ve enerji tasarrufu sağlanması açısından önemini vurgulayan Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, Eskişehir’de geri dönüşümün ne derece etkiliği olduğunu saptamak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Eskişehir halkının geri dönüşüm atıkları toplama günlerine uymadığını belirten Güder, “Geri dönüşüm malzemelerinin ve diğer organik atıkları birbirinden ayrılmadığını ve vatandaşın geri dönüşümün önemi konusunda yeterince bilinçli olmadıkları sonucuna ulaştık” dedi.
Bu nedenle ambalaj atıklarının doğru bir şekilde toplanması konusunda halkı bilinçlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Güder, “Etkinliğimizde şehrin tüm mahallelerinde vatandaşlarımızla buluşacak, merak edilen soruları cevaplayacak ve geri dönüşümle ilgili uygulama çalışmaları yaparak farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Çalışmalarımıza bizlere desteklerinden dolayı Büyükşehir, Tepebaşı Belediyesi’ne, Hoşnudiye Mahalle Muhtarına, Tepebaşı Belediyesi Es Show Bando grubuna ve Ak Geri Dönüşüm firmasına sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Törende konuşan Ak Geri Dönüşüm Kağıt Şirketi’nden Çevre Mühendisi Tuğçe Güray, doğayı kirleten ve ekolojik dengeyi bozan başlıca etkenin insan unsuru olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“İnsan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan sanayi artıkları, yakıtlarla otaya çıkan gazlar, dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, spreyler, suni gübreler ve çöpler çevre kirlenmesine neden olan en önemli etmenlerdir. Çevre sorunlarının kalkınma ve ekonomik büyümeyi desteklemek bir yandan da doğal ve tarihi güzellikleri ile yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen bir ekolojik otama sahip olan ülkemizde çevre kalitesini arttırmak, havasıyla, suyuyla, yeşil alanlarıyla, temiz bir çevre oluşturmak temel hedefimiz olması gerekmektedir.”
Daha sonra bu çalışmaya katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildikten sonra Tepebaşı Belediyesi Es Şow grubu mini bir dinleti gerçekleştirdi.